Ha az akvárium tisztítása házilag még új feladat a számodra, de meglepődsz, ha megtudod, hogy nem kell hozzá kivenni a halakat és leengedni vizet. Teljesen biztonságos úgy tisztítani az akváriumot, hogy a halak még benne vannak, feltéve, hogy lassan és óvatosan teszed. Javasolt a vizet hetente 25-30%-ban kicserélni, amit akvárium tisztítás közben is megtehetsz és a halaknak még így is bőven lesz helyük úszkálni az alján, amíg a tartály belsejét tisztítod.
Az akvárium tisztítása házilag meglehetősen egyszerű, azonban a legjobb, ha bizonyos eszközöket használsz. A megfelelő felszereléssel nemcsak megkönnyítheted a munkát, de biztosíthatod a vízi élővilág biztonságát is, miközben csíkmentes felületet kapsz.
Az akvárium tisztítás kívülről is nagyon egyszerű. Ehhez elég egy tiszta ronggyal való törlés és a por eltávolítása az akvárium fedeléről, az állványokról és a lámpákról, hogy minden makulátlan legyen. Ha ez megtörtént, hátradőlhetsz és élvezheted a frissen tisztított akvárium, meg a vízben boldogan úszkáló halak látványát.
Az igénytelen akváriumi növények kevés fénnyel is beérik
Ha szeretnéd természetes szépséggel feldobni az akváriumot, ugyanakkor javítani a vízminőséget és a halak egészségét anélkül, hogy túl sok időt töltenél a karbantartással. Az igénytelen akváriumi növények segítenek ebben. Ezeket könnyű termeszteni és nincs szükségük erős, meg drága fényre. Az igénytelen akváriumi növények fényigénye meglehetősen alacsony.
A lándzsás vízipáfrány az akváriumi hobbi egyik legnépszerűbb növénye, az esztétikai vonzereje és könnyű gondozhatósága miatt. Termeszthető csapvízben, gyenge vagy erős fényben, kaviccsal vagy anélkül. Ezek a tulajdonságok teszik az egyik favorittá az igénytelen akváriumi növények között.
Az Echinodorus Red Flame szintén könnyen termeszthető és színei miatt nagyon hatásos akváriumi növény. Zöld, vörös vagy bronz árnyalatú levelei lehetnek, amik érdekes és figyelemfelkeltő mintázatot mutatnak. Ha ezen igénytelen akváriumi növények mellett döntesz, akkor kevés ráfordítással is díszes élőhelyet hozhatsz létre az úszkáló kedvenceidnek.
Garnéla tartása akváriumban – mire figyelj oda?
Bármilyen népszerű is az akvarisztika, néha nagyobb változatosságra van szükség, aminek jó módszere a garnéla tartása akváriumban. Egyre több rajongója van az édesvízi garnélák háziállatként való tartásának. A garnéla tartása az állat barátságos, színes és termékeny volta miatt lett kedvelt elfoglaltság.
A strapabíró és alkalmazkodó törpe garnélarák ideális választás minden ezen állatfaj iránt érdeklődő akvaristának, különösen a kezdőknek. Számos színváltozata létezik, többek között piros, kék, fekete és zöld. De vigyázz, ugyanis több különböző színű garnéla tartása akváriumban nem javasolt!
Válogatás nélkül párosodnak és az utódok gyakran szürkésbarna vagy világos színűek lesznek. Ha garnélarák tartása mellett döntesz, tartsd szem előtt, hogy ezek társas állatok és legjobban nagy, legalább 10 egyedből álló csoportokban érzik jól magukat. Ha ennél kevesebben vannak, akkor inkább elbújnak és nem csoportosan fognak úszkálni az akváriumban.
Jó ötlet a betta tartása más halakkal?
Olykor haltartóként nem az a kérdés, hogy a betta tartása más halakkal lehetséges-e, hanem a betta szívesen megosztja a helyét a társaival? Ha vegyes akváriumot csinálsz, szükséged lesz a megfelelő akváriumra, a halakra és a bettára. A megfelelő akvárium a betta tartása szempontjából nem túl magas, sűrűn beültetett és halakkal alultelepített. Vannak benne rejtekhelyek is, a stressz minimalizálása érdekében.
A megfelelő halak lehetnek nyugodtan úszkáló fajok, mint például a parázslazac vagy az ékfoltos razbóra, esetleg néhány páncélosharcsa. A megfelelő betta nem túl domináns hím, aki hozzászokott az ingerléshez.
A legjobb, ha olyan helyről veszel bettát, ahol más halakkal úszkál vagy legalább ki van téve valamilyen ingerlésnek. Vannak olyanok, akik szerint a betta tartása más halakkal nem okos döntés, ezért inkább egyedül vagy csak garnélarákokkal és csigákkal együtt tartják ezt a halfajt.