A koleszterin csökkentő diéta betartása során nemcsak a káros élelmiszereket kell kiiktatni a szervezetből, hanem egészségeseket is hozzáadni a táplálkozáshoz. Itt olyan ételekről van szó, amik hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. A koleszterin csökkentő diéta magába foglalja az élelmi rostok bevitelének növelését.
Ehhez jó választás a brokkoli, a spárga, a sárgarépa, az uborka, a leveles zöldségek, a káposzta vagy a teljes kiőrlésű zabkása. Ajánlott továbbá a növényi olajokból, diófélékből, avokádóból, olajbogyóból és zsíros tengeri halakból származó telítetlen lipidek arányának növelése. A koleszterin csökkentő diéta kialakításakor különös figyelmet érdemel a nyers cékla, a saláta, a fokhagyma és a kurkuma. Fontos tényező még a sófogyasztás korlátozása is, mivel a só növeli a vérnyomást.
Ez különösen veszélyes az időskorúak és a magas koleszterinszint okozta érrendszeri problémákkal küzdő emberekre nézve. A megfelelő táplálkozás mellett, a szervezet funkcióinak fenntartása érdekében néha étrend-kiegészítőkre, illetve vitaminokra és ásványi anyag komplexekre lehet szükség. A C-vitamin, niacin és B6-vitamin különösen hatékony lehet a koleszterin csökkentésében.
A koleszterin csökkentő diéta önmagában nem elég
Sokan azt hiszik, hogy a koleszterint az ételekből nyerjük. Ez nem teljesen igaz. A nagy részét, körülbelül 80%-át, a szervezet, elsősorban a máj maga termeli. Szerencsére, az egészséges életmód néhány egyszerű szabályának a betartásával csökkenthető a szervezet által termelt koleszterin szintje. Fontos lépés az életmód felülvizsgálata az általános közérzet javítása érdekében. Növelni kell a napi aktivitást, rendszeresen sportolni, abbahagyni a dohányzást és le kell mondani az alkoholról. Emellett többféle élelmiszercsoportot kell fogyasztani, elsősorban a zöldségekre összpontosítva, valamint ellenőrzés alatt tartani a testsúlyt.
Ha ezek a módszerek nem segítenek a koleszterinszint normalizálásában, akkor sok esetben gyógyszereket kell alkalmazni. A koleszterin csökkentő diéta sajátossága, hogy kizárja a nagy mennyiségű koleszterint tartalmazó termékeket. A koleszterin először is az állati eredetű zsírokban található. Ezek a zsírok „telítettek”. Ugyanakkor sok növényi zsír és tengeri halolaj „telítetlen”, és segít a koleszterinszint csökkentésében. Az ételek főzésekor kerülni kell a sütést. Jobb a főzés és a grillezés. Közvetlenül főzés előtt vágjuk le a húsról a felesleges zsírt, a csirkehúsról pedig a bőrt. A koleszterin csökkentő diéta során naponta 5-ször étkezzünk, körülbelül 3-4 óránként.
Pajzsmirigy diéta receptek egészséges alapanyagokból
A pajzsmirigy diéta receptek segítenek megőrizni a pajzsmirigy egészségét és javítani annak működését. A továbbiakban néhány ajánlást adunk olyan élelmiszerekről, amelyek hozzájárulnak a hormonrendszer egészségének megőrzésében. A pajzsmirigy diéta receptek hangsúlyozzák a jódban gazdag étrend fenntartását. A jód a pajzsmirigy egészségének fontos táplálék eleme. Jó jódforrások a tengeri ételek, például a garnélarák, a rákok, a kagylók és a tengeri moszatok. Jódhoz juthatunk még jódozott sóból és bizonyos tejtermékekből, például joghurtból és tejből is.
Növelni kell még az antioxidánsok bevitelét is. Az antioxidánsok segítenek megvédeni a sejteket a károsodástól, ami különböző, többek között pajzsmirigy betegségekhez vezethet. Az antioxidánsok forrásai közé tartoznak a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, a kivi, a pirospaprika, a sütőtök, a sárgarépa és a zöld leveles zöldségek.
A pajzsmirigy diéta receptek korlátozzák a gluténbevitelt. Egyes tanulmányok összefüggésbe hozták a pajzsmirigy betegségeket a gluténérzékenységgel. Ha gluténérzékenységre gyanakszik, korlátozza a búza termékek, például a kenyér, a tésztafélék és a kekszek fogyasztását.
Nem szabad megfeledkezni a cukorbevitel csökkentéséről sem. A túl sok cukor számos egészségügyi problémához, többek között emelkedett glükózszinthez vezethet. Ezenkívül figyelni kell az étkezési szokásokra is. A pajzsmirigy diéta receptek elkészítése mellett, a rendszeres és mértékletes étkezés segíthet a pajzsmirigy egészségének megőrzésében. Ügyelni kell arra is, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, mivel a kiszáradás negatívan befolyásolhatja a szervezet működését.
Fontos megjegyezni, hogy a megfelelő táplálkozás nem az egyetlen kezelés a pajzsmirigy betegségekre. Ha azt gyanítjuk, hogy ilyen jellegű egészségügyi problémánk van, keressünk fel egy szakorvost, aki pontos diagnózist állít fel és felírja a szükséges kezelést.
Pajzsmirigy diéta receptek egész napra
Pajzsmirigy problémák esetén reggelire zabpehely vagy zabkása, esetleg rántotta friss zöldségekből készült salátával tálalva ajánlott. Ebédre alacsony zsírtartalmú csirkehúsleves készülhet. Uzsonnára alacsony zsírtartalmú sajtot és gyümölcsöket fogyaszthatunk. Vacsorára pedig sovány húsból készült fasírt zöldségekkel és rizzsel kerülhet az asztalra.
Ezekkel a pajzsmirigy diéta receptekkel, valamint a személyes preferenciákra és az egészségi állapotra összpontosítva képesek leszünk arra, hogy a megfelelő termékekből egyszerű és ízletes menüt készítsünk magunknak.